Canine Proficiency Raw Blends
Canadian-sourced raw food blends, pick up at the Center or local delivery
Our own raw food blends
We sell raw food at the Center. Canadian sourced, high quality products designed for proper balanced, nutritious meals to keep your canines happy and healthy.
Pick up & delivery instructions
Our pick up windows are between 7am–9:30am and 4–6pm (later pick up until 8pm upon request). We ask if you need to pick up outside of those hours to please call or text us to set up an appointment time.
Delivery is available for $10 anywhere within the city limits of North Bay, ON.
Please contact us if you have any further questions. Thank you!
Canine Proficiency Blend
Chicken
70% chicken, 10% organs, 10% bone, 10% fats
Tri Blend
50% chicken, 10% beef, 10% salmon, 10% organs, 10% bone, 10% fats
Beef
80% beef, 10% organs, 10% fats. No bone in this blend
Salmon
40% salmon, 40% trout, 10% organs and 10% bone
Turkey
70% meat, 10% organs, 10% bone, 10% fats
Beef & Turkey
35% beef, 35% turkey, 10% bone, 10% fats, 10% organs
Swipe the table sideways to see every blend →
Raw menu prices
| Weight | Chicken | Tri | Beef | Salmon | Beef & Turkey | Turkey |
| 40 lbs | $82 ($2.05/lb) | $96 ($2.40/lb) | $104 ($2.60/lb) | $90 ($2.25/lb) | $106 ($2.65/lb) | $107 ($2.67/lb) |
| 20 lbs | $49.20 ($2.46/lb) | $57.60 ($2.88/lb) | $62.40 ($3.12/lb) | $54 ($2.70/lb) | $63.60 ($3.18/lb) | $64.20 ($3.21/lb) |
| 10 lbs | $27.06 ($2.70/lb) | $31.68 ($3.16/lb) | $34.32 ($3.43/lb) | $29.70 ($2.97/lb) | $34.98 ($3.49/lb) | $35.31 ($3.53/lb) |
All the feed products that are prepared and sold by us and our supplier(s) are not cooked. All of the ingredients have come from human food plants that have been inspected by federal or provincial agents.
Order raw food
Call or text us to order, arrange pick-up, or book delivery ($10 within North Bay city limits).